Malé větrné elektrárny na střechy
Ploché střechy objektů se dají využit pro instalaci malých větrných elektráren, nejlépe vertikálních.
Vyrobená elektrická energie se dá využít v objektech vytápěných zemním plynem s kombinací plynového kotle, elektrokotle a kombinovaného bojleru, kde chod těchto zařízení zajišťuje řídící jednotka.
V případě že je období, kdy se nevytápí, se po ohřátí vody v bojleru tato vyrobená elektrická energie dodá do rozvodné sítě a prodá obchodníkovi s energií.
Stejným způsobem lze snižovat náklady na vytápění jsou-li objekty vytápěny dálkově z výtopen, v tomto případě se vyrobená elektrická energie prodává, a tržby snižují náklady na vytápění.
Vyrábějí-li větrné elektrárny elektrickou energii využívá se k ohřívání teplé užitkové vody v bojleru a k vytápění elektrokotlem, kde v případě nutnosti, pomáhá dohřívat vytápění plynový kotel. Tímto se šetří zemní plyn a snižují se tak náklady na vytápění.
„Další možností je kombinace větrné elektrárny na střeše s fotovoltaickými panely. Větrné elektrárny však pracují i za tmy a sněžení, zatímco se fotovoltaické panely musí čistit od sněhu a jsou tak náročnější na údržbu.“